History of club trophies

2019 Phil Longrigg Trophy Iain Hissett
  Whitewater River God ‘Random Slovenian Dude’ (“Pablo”), for helping after the confusion on the club trip on the lower Soca in Slovenia
  Most improved whitewater Tom Brockett
  Best performance racing paddler Colin Chudley
  Polo Most Improved Player Isaac Johnson
Polo Most Valuable Player Lewis Downward
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Dave Hill, for swimming on the flat eddy just above Euthanasia on the Upper Dart, and for various marathon escapades
     
2018 Phil Longrigg Trophy Nick Wainwright
  Whitewater River God ‘Random French Dude’ (“it is possible”), for helping with the carnage on the club trip on the Ubaye racecourse
  Most improved whitewater Matt Cownie
  Best performance racing paddler Colin Chudley and Iain Hissett
  Polo Most Improved Player Sam Rice
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Rich for the rescue turned to a swim on the Ubaye racecourse
     
2017 Phil Longrigg Trophy Emma Newman
  Whitewater River God Bill Pickles (‘Big water Bill’), for paddling in Idaho
  Most improved whitewater John Roadnight
  Most improved racing paddler John Wrightson
  Best performance racing paddler Rob Knott (Nobby)
  Polo Most Improved Player The whole “Bristol Penguins” team
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Morgan Hardy, for extensive swimming in France, and elsewhere
     
2016 Phil Longrigg Trophy Avis Noott
  Whitewater River God Dave Hill
  Most improved whitewater Elinor Griffiths
  Marathon/ racing award Tris Turner & Greg Tonetti
  Polo Most Valuable Player Lee Nicholls
  Youth [ not awarded this year ]
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Morgan Hardy, for extensive swimming at the Tryweryn
     
2015 Phil Longrigg Trophy Christian Knipprath
  Whitewater River God Stewart Anderton
  Most improved whitewater Paul Blight
  Marathon/ racing award Joe Green
  Polo Most Valuable Player Gail Watts
  Youth [ not awarded this year ]
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Mark Heeley
     
2014 Phil Longrigg Trophy Simon Pearson
  Whitewater River God Richard Puttock
  Most improved whitewater Chris Taylor
  Marathon/ racing award Evangelos Zympeloudis (Evo)
  Polo Most Valuable Player Will Bolton-Jones
  Youth Issy Norman
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Bill Pickles; for his entertainment on the Claree in France
     
2013 Phil Longrigg Trophy Conor O’Neill
  Whitewater River God Lisa Fitzsimons, for not swimming in California
  Most improved whitewater [ not awarded this year ]
  Marathon/ racing award Danielle Clarke
  Polo Most Valuable Player Zach Gillett
  Most improved Youth [ not awarded this year ]
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Keith Sanders, for a ‘shopping trolley’ incident, on the docks
     
2012 Phil Longrigg Trophy Mark Gillett
  Whitewater River God Harvey Lyons (for taking the museum piece down Chateau Q in France)
  Most improved whitewater Lisa Fitzsimons (for not swimming in France)
  Marathon/ racing award Rob Castle and Tom Verber – for paddling the Devizes to Westminster race.
  Polo Most Valuable Player Simon Pearson
  Most improved Youth [ not awarded this year ]
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Conor O’Neill, for swimming at Cardiff, after a 12 year gap
     
2011 Phil Longrigg Trophy Lisa Gunton
  Whitewater River God Mike Millington
  Most improved whitewater Bill Pickles
  Marathon/ racing award Kevin Littlehales
  Polo Most Valuable Player Richard Russell-Johnson
  Most improved Youth [ not awarded this year ]
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Steve Bennett, for swimming before the start at a race at Woolacombe
     
2010 Phil Longrigg Trophy Teresa Treasure
  Whitewater River God Ben Wetherill
  Most improved whitewater Elinor Griffiths
  Marathon/ racing award Mark Bessell
  Polo Most Valuable Player Mark Gillett
  Most improved Youth Becky Day
  Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
  Fish of the Year Rich Steptoe, for 3 swims in one day at Cardiff, among others
     
2009 Phil Longrigg Trophy Steve Bennett
  Whitewater River God Richard Russell-Johnson
  Most improved whitewater [ not awarded this year ]
  Marathon/ racing award Helen Harris & Colin Chudleigh
  Polo Most Valuable Player Rich Gibbons
  Most improved Youth [not awarded this year ]
  Chunder Bucket Robin Wilson, for Martin’s stag do
  Fish of the Year Steve Bennett, for multiple occasions
     
2008 Phil Longrigg Trophy Avis Noott
  Whitewater River God Ray Latham
  Most improved whitewater Richard Steptoe
  Marathon award Helen Harris
  Polo Most Valuable Player Jon Seager
  Most improved Youth [ not awarded this year ]
  Chunder Bucket Neville Contractor (for his Speedos)
  Fish of the Year Brian Walker (climb out of Briancon Gorge)
     
2007 Phil Longrigg Trophy Nick Clendon
  Most Improved Youth Adrain Samarra
  Marathon award Tristram Turner
  Polo Most Valuable Player Mark Gillett
  Whitewater River God Mark Shackleton
  Chunder Bucket Andy Maycock (missed selection race)
  Fish of the Year Steve Bennett (swimming at the Nationals, and DW support crew)
     
2006 Phil Longrigg Trophy Lisa Gunton
  Most Improved Youth Mark Shackleton
  Most Improved marathon paddler Iain Hisset
  Polo, Most Valuable Player Chris Stone
  Whitewater River Goddess Kath Aplin
  Chunder Bucket Jon Kerswell (picnic paddle weekend)
  Fish of the Year Teresa Treasure (rescue of ‘random’ swimmer at Saltford)
     
2005 Most Improved Whitewater Jon Kerswell
  Whitewater River God Robin Wilson
  Most Improved Youth Hannah West & Lucy Coles
  Phil Longrigg Trophy Steve Bennett & Tristram Turner
  Polo Most Valuable Player Harvey Lyons
  Best Marathon Swimmer Tristram Turner (?)
  Most Improved marathon Paddler Zoe Betteridge
  Chunder Bucket Harvey Lyons (during the Devizes – Westminster race!)
  Fish of the Year Tristram Turner
     
2004 Most Improved Whitewater Mat Jones
  Whitewater River God Nick Clendon
  Most Improved Youth (not awarded)
  Phil Longrigg Trophy Mackey
  Polo Most Valuable Player Mark Gillett
  Best Marathon Swimmer  
  Chunder Bucket Tony Barrass
  Fish of the Year Baldrick
     
2003 Most Improved Whitewater Baldrick
  Whitewater River God Richard Gunton
  Most Improved Youth Sam Howlett
  Phil Longrigg Trophy Teresa Treasure
  Polo Most Valuable Player Mackey
  Best Marathon Swimmer Lee Taylor
  Chunder Bucket Tony Barrass
  Fish of the Year John Leopold
     
2002 Phil Longrigg Trophy ?
  Most Improved Youth ?
     
2001 Phil Longrigg Trophy Harvey Lyons
  Most Improved Youth Lee (West?)
  Most Improved Whitewater Richard Gunton
  Most Improved Marathon Paddler Andy (Maycock?)
  Most Improved Slalom Paddler Bernie Cole
  Polo Most Valuable Player Dylan Thomas
  Chunder Bucket Justin Sims (and Mandy)
  Fish of the Year Paul Niblett
     
2000 Most Improved Whitewater Clive Weston
  Most Improved Youth Lee Taylor
  Phil Longrigg Trophy Steve Venton
  Most Improved Marathon Paddler Pete James
  Most Improved Slalom Paddler Lawrence Doddy
  Chunder Bucket Ben Wainwright
  Fish of the Year Pete (Carter?)
     
1999 Most Improved Whitewater Pete Carter
  Most Improved Youth Ben Wainwright
  Phil Longrigg Trophy Paul Niblett
  Most Improved Marathon Paddler Ruth Bishop
  Chunder Bucket Tom Evans
  Fish of the Year Steve Bennett
     
1998 Most Improved Whitewater Gary Sweet
  Most Improved Youth Beth Hewer
  Phil Longrigg Trophy Clive Weston
  Polo Most Valuable Player Ben Wainwright
  Best Marathon Swimmer Lee Taylor (?)
  Most Improved Slalom Paddler Avis Noott
  Chunder Bucket Ron Knott
  Fish of the Year Ron Stinchcombe
     
1997 Phil Longrigg Trophy ?
  Most Improved Youth ?
     
1996 Phil Longrigg Trophy ?
  Most Improved Youth ?
     
1995 Phil Longrigg Trophy Tim Johnson
  Most Improved Youth ?
     
1994 Phil Longrigg Trophy ?
  Most Improved Youth ?
     
1993 Most Improved Youth Justin Sims
  Phil Longrigg Trophy Conor O’Neill
  Chunder Bucket Vicky Davison
     
1992 Most Improved Youth Jennifer Eldridge
  Phil Longrigg Trophy Martyn Green
  Chunder Bucket Nick Amesbury
     
1991 Most Improved Youth Lisa Dent
  Phil Longrigg Trophy Steve Lee
  Marathon Shield Bernie Pagon
  Chunder Bucket Janet Adcock
     
1990 Most Improved Youth Kevin Williamson
  Phil Longrigg Trophy Quentin Nichols
     
1989 Most Improved Paddler Ed White
  Phil Longrigg Trophy Tony Cox