History of club trophies

2017 Phil Longrigg Trophy Emma Newman
Whitewater River God Bill Pickles (‘Big water Bill’), for paddling in Idaho
Most improved whitewater John Roadnight
Most improved racing paddler John Wrightson
Best performance racing paddler Rob Knott (Nobby)
Polo Most Improved Player The whole “Bristol Penguins” team
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Morgan Hardy, for extensive swimming in France, and elsewhere
2016 Phil Longrigg Trophy Avis Noott
Whitewater River God Dave Hill
Most improved whitewater Elinor Griffiths
Marathon/ racing award Tris Turner & Greg Tonetti
Polo Most Valuable Player Lee Nicholls
Youth [ not awarded this year ]
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Morgan Hardy, for extensive swimming at the Tryweryn
2015 Phil Longrigg Trophy Christian Knipprath
Whitewater River God Stewart Anderton
Most improved whitewater Paul Blight
Marathon/ racing award Joe Green
Polo Most Valuable Player Gail Watts
Youth [ not awarded this year ]
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Mark Heeley
2014 Phil Longrigg Trophy Simon Pearson
Whitewater River God Richard Puttock
Most improved whitewater Chris Taylor
Marathon/ racing award Evangelos Zympeloudis (Evo)
Polo Most Valuable Player Will Bolton-Jones
Youth Issy Norman
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Bill Pickles; for his entertainment on the Claree in France
2013 Phil Longrigg Trophy Conor O’Neill
Whitewater River God Lisa Fitzsimons, for not swimming in California
Most improved whitewater [ not awarded this year ]
Marathon/ racing award Danielle Clarke
Polo Most Valuable Player Zach Gillett
Most improved Youth [ not awarded this year ]
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Keith Sanders, for a ‘shopping trolley’ incident, on the docks
2012 Phil Longrigg Trophy Mark Gillett
Whitewater River God Harvey Lyons (for taking the museum piece down Chateau Q in France)
Most improved whitewater Lisa Fitzsimons (for not swimming in France)
Marathon/ racing award Rob Castle and Tom Verber – for paddling the Devizes to Westminster race.
Polo Most Valuable Player Simon Pearson
Most improved Youth [ not awarded this year ]
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Conor O’Neill, for swimming at Cardiff, after a 12 year gap
2011 Phil Longrigg Trophy Lisa Gunton
Whitewater River God Mike Millington
Most improved whitewater Bill Pickles
Marathon/ racing award Kevin Littlehales
Polo Most Valuable Player Richard Russell-Johnson
Most improved Youth [ not awarded this year ]
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Steve Bennett, for swimming before the start at a race at Woolacombe
2010 Phil Longrigg Trophy Teresa Treasure
Whitewater River God Ben Wetherill
Most improved whitewater Elinor Griffiths
Marathon/ racing award Mark Bessell
Polo Most Valuable Player Mark Gillett
Most improved Youth Becky Day
Chunder Bucket Not awarded this year; no nominations!
Fish of the Year Rich Steptoe, for 3 swims in one day at Cardiff, among others
2009 Phil Longrigg Trophy Steve Bennett
Whitewater River God Richard Russell-Johnson
Most improved whitewater [ not awarded this year ]
Marathon/ racing award Helen Harris & Colin Chudleigh
Polo Most Valuable Player Rich Gibbons
Most improved Youth [not awarded this year ]
Chunder Bucket Robin Wilson, for Martin’s stag do
Fish of the Year Steve Bennett, for multiple occasions
2008 Phil Longrigg Trophy Avis Noott
Whitewater River God Ray Latham
Most improved whitewater Richard Steptoe
Marathon award Helen Harris
Polo Most Valuable Player Jon Seager
Most improved Youth [ not awarded this year ]
Chunder Bucket Neville Contractor (for his Speedos)
Fish of the Year Brian Walker (climb out of Briancon Gorge)
2007 Phil Longrigg Trophy Nick Clendon
Most Improved Youth Adrain Samarra
Marathon award Tristram Turner
Polo Most Valuable Player Mark Gillett
Whitewater River God Mark Shackleton
Chunder Bucket Andy Maycock (missed selection race)
Fish of the Year Steve Bennett (swimming at the Nationals, and DW support crew)
2006 Phil Longrigg Trophy Lisa Gunton
Most Improved Youth Mark Shackleton
Most Improved marathon paddler Iain Hisset
Polo, Most Valuable Player Chris Stone
Whitewater River Goddess Kath Aplin
Chunder Bucket Jon Kerswell (picnic paddle weekend)
Fish of the Year Teresa Treasure (rescue of ‘random’ swimmer at Saltford)
2005 Most Improved Whitewater Jon Kerswell
Whitewater River God Robin Wilson
Most Improved Youth Hannah West & Lucy Coles
Phil Longrigg Trophy Steve Bennett & Tristram Turner
Polo Most Valuable Player Harvey Lyons
Best Marathon Swimmer Tristram Turner (?)
Most Improved marathon Paddler Zoe Betteridge
Chunder Bucket Harvey Lyons (during the Devizes – Westminster race!)
Fish of the Year Tristram Turner
2004 Most Improved Whitewater Mat Jones
Whitewater River God Nick Clendon
Most Improved Youth (not awarded)
Phil Longrigg Trophy Mackey
Polo Most Valuable Player Mark Gillett
Best Marathon Swimmer
Chunder Bucket Tony Barrass
Fish of the Year Baldrick
2003 Most Improved Whitewater Baldrick
Whitewater River God Richard Gunton
Most Improved Youth Sam Howlett
Phil Longrigg Trophy Teresa Treasure
Polo Most Valuable Player Mackey
Best Marathon Swimmer Lee Taylor
Chunder Bucket Tony Barrass
Fish of the Year John Leopold
2002 Phil Longrigg Trophy ?
Most Improved Youth ?
2001 Phil Longrigg Trophy Harvey Lyons
Most Improved Youth Lee (West?)
Most Improved Whitewater Richard Gunton
Most Improved Marathon Paddler Andy (Maycock?)
Most Improved Slalom Paddler Bernie Cole
Polo Most Valuable Player Dylan Thomas
Chunder Bucket Justin Sims (and Mandy)
Fish of the Year Paul Niblett
2000 Most Improved Whitewater Clive Weston
Most Improved Youth Lee Taylor
Phil Longrigg Trophy Steve Venton
Most Improved Marathon Paddler Pete James
Most Improved Slalom Paddler Lawrence Doddy
Chunder Bucket Ben Wainwright
Fish of the Year Pete (Carter?)
1999 Most Improved Whitewater Pete Carter
Most Improved Youth Ben Wainwright
Phil Longrigg Trophy Paul Niblett
Most Improved Marathon Paddler Ruth Bishop
Chunder Bucket Tom Evans
Fish of the Year Steve Bennett
1998 Most Improved Whitewater Gary Sweet
Most Improved Youth Beth Hewer
Phil Longrigg Trophy Clive Weston
Polo Most Valuable Player Ben Wainwright
Best Marathon Swimmer Lee Taylor (?)
Most Improved Slalom Paddler Avis Noott
Chunder Bucket Ron Knott
Fish of the Year Ron Stinchcombe
1997 Phil Longrigg Trophy ?
Most Improved Youth ?
1996 Phil Longrigg Trophy ?
Most Improved Youth ?
1995 Phil Longrigg Trophy Tim Johnson
Most Improved Youth ?
1994 Phil Longrigg Trophy ?
Most Improved Youth ?
1993 Most Improved Youth Justin Sims
Phil Longrigg Trophy Conor O’Neill
Chunder Bucket Vicky Davison
1992 Most Improved Youth Jennifer Eldridge
Phil Longrigg Trophy Martyn Green
Chunder Bucket Nick Amesbury
1991 Most Improved Youth Lisa Dent
Phil Longrigg Trophy Steve Lee
Marathon Shield Bernie Pagon
Chunder Bucket Janet Adcock
1990 Most Improved Youth Kevin Williamson
Phil Longrigg Trophy Quentin Nichols
1989 Most Improved Paddler Ed White
Phil Longrigg Trophy Tony Cox

History of the committee

Year Chairman Treasurer Secretary Membership
2017 – 2018 Jeremy Sykes Conor O’Neill Richard Puttock Nick Wainwright
2016 – 2017 Simon Pearson Conor O’Neill Adrian Clancy Nick Wainwright
2015 – 2016 Simon Pearson Conor O’Neill Adrian Clancy Nick Wainwright
2014 – 2015 Lisa Gunton Meghan Young Simon Pearson Nick Wainwright
2013 – 2014 Lisa Gunton Richard Russell-Johnson Richard Puttock Conor O’Neill
2012 – 2013 Nick Wainwright Conor O’Neill Richard Puttock Conor O’Neill
2011 – 2012 Nick Wainwright Conor O’Neill Richard Puttock Conor O’Neill
2010 – 2011 Nick Wainwright Conor O’Neill Helen Harris Robin Wilson
2009 – 2010 Teresa Treasure Richard Puttock Conor O’Neill Robin Wilson
2008 – 2009 Teresa Treasure Richard Puttock Helen Harris Robin Wilson
2007 – 2008 Conor O’Neill Richard Puttock Helen Harris Robin Wilson
2006 – 2007 Conor O’Neill Reg Morris Helen Harris Robin Wilson
2005 – 2006 Conor O’Neill John Leopold Teresa Treasure Lisa Gunton
2004 – 2005 Dominic Morgan John Leopold Teresa Treasure Jim Ratcliffe
2003 – 2004 Tony Barrass John Leopold Teresa Treasure Jim Ratcliffe
2002 – 2003 Lisa Gunton Tony Barrass Harvey Lyons Jim Ratcliffe
2001 – 2002 Lisa Gunton Tony Barrass Paula Budge Jenny Jewell
2000 – 2001 Nick Wainwright Conor O’Neill Paula Budge
1999 – 2000 Nick Wainwright Conor O’Neill Paula Budge
1998 – 1999 Quentin Nichols Conor O’Neill Lisa Gunton
1997 – 1998 Mark Aplin Kath Cotton
1996 – 1997 Mark Gillett Conor O’Neill Lisa Gunton Conor O’Neill
1995 – 1996 Mark Gillett Conor O’Neill Lisa Gunton
1994 – 1995 Quentin Nichols Conor O’Neill Avis Noott
1993 – 1994 Quentin Nichols Martyn Green Avis Noott
1992 – 1993 Quentin Nichols Martyn Green Avis Noott
1991 – 1992 Tim Johnson Martyn Green Janet Adcock
1990 – 1991 Tim Johnson Liz Murnaghan Quentin Nichols
1989 – 1990 Tom Scott Liz Murnaghan Quentin Nichols
1988 – 1989 Tom Scott Nick Pagon Quentin Nichols